מערכות גילוי עשן ואש – מה הן ומדוע הן כל כך חשובות?

מערכת לגילוי אש
מערכות גילוי אש

מערכות גילוי עשן ואש – מה הן ומדוע הן כל כך חשובות?

אש ועשן הינם שני גורמים שמהווים סיכונים משמעותיים, כולנו שמענו על מקרים בהם התלקחות אש וכתוצאה מכך – היווצרות עשן הובילו לפגיעות ברכוש והגרוע מכל – פגיעות קשות בגוף ואף מצבים של מוות. .

 מניעת הסיכונים כדי למנוע את הסיכונים הללו פותחו מערכות גילוי אש ומערכות גילוי עשן והן חייבות להיות מותקנות בכל בתי העסק, המבנים והמוסדות.

בנוגע למבני המגורים קובע החוק כי כל מבנה שנועד למגורים וגבוה מ- 29 מטרים חייב לכלול מערכות גילוי אש אך כשמדובר על נושא כל כך חשוב אין שום סיבה להתווכח עם החוק, אחרי הכל המטרה היא לשמור על חיי האדם ועל רכושו.

מהם רכיבי המערכת?

קיימות ערכות שונות של גילוי אש. רכיבי המערכות הינם: רכזת, אמצעי התרעה וגלאים. להלן הסבר קצר על כל מרכיב:

רכזת – הרכזת הינה רכיב אלקטרוני, אל הרכיב מחוברים גלאים אותם ניתן להתאים לצרכי המקום – בצורה זו אפשר לקבוע כיצד המערכת תפעל. התפקיד של הרכזת הוא לקבל את הקריאות מגלאי העשן, לאחר קבלת הקריאות המערכת נותנת התראה קולית.

 הרכזת יכולה להיות אזורית או כתובתית. כאשר הרכזת אזורית יחולק המבנה לאזורים שונים והרכזת תוכל לסמן באילו אזורים האש התלקחה. במערכת הכתובתית לעומת זאת, קולט כל גלאי מיקום שונה, בשל כך נחשבת המערכת הכתובתית ליעילה יותר באיתור מיקום שריפות.

גלאים – גלאי העשן מגוונים ביותר – ניתן להתקין גלאים אופטיים, גלאי חום, גלאי קרן, גלאי להבה ואפשרויות נוספות.

התרעה – אמצעי ההתראה מגוונים גם הם, נסביר עליהם בפסקה הבאה.

מערכות גילוי עשן ומערכות גילוי אש – מהם אמצעי ההתראה של המערכות וכיצד אותם האמצעים פועלים?

מערכות גילוי אש ועשן מכילות מערכת זיהוי אוטומטית לגילוי עשן, גלאים וחיישנים חכמים, כל אלו מבוססים על התקן אלקטרוני.

המערכות מתריעות על הסיכון באמצעות שלושה אמצעים שניתנים לבחירה. האמצעי הראשון הינו קולי כך שכאשר המערכת מזהה עשן היא מפעילה אזעקות וצופרים. הגלאי יכול לעבוד גם באמצעות הכריזה ולהודיע לנמצאים במבנה על התלקחות האש והעשן.

האמצעי השני הינו חייגן אוטומטי, החייגן מקבל את ההתרעה ומחייג למוקדי החירום באופן אוטומטי.

אמצעי שלישי שכלול במערכות הינו ויזואלי – בעת האירוע מופעלת נורית שמסמנת היכן נמצאים גורמי הסיכון, המטרה של האמצעי הוויזואלי הוא ליידע אנשים שנמצאים במבנה ולוקים בבעיות שמיעה. יחד עם שליחת ההתרעה למערכת גילוי כיבוי האש מבצעות מערכות גילוי האש והעשן פעולות נוספות – בעת האירוע המערכות פותחות את החלונות, פותחות את מתזי המים ומנתקות את החשמל.

איך מתקינים מערכות לגילוי אש וגילוי עשן?

התקנת מערכות גילוי אש ועשן חייבת להתבצע בהתאם להוראות שניתנו משירותי הכבאות, יועץ הבטיחות וחלק 3 של תקן 1220. אחרי התקנה צריכים המתקין ומזמין ההתקנה לבדוק את המערכות מבפנים. חשוב מאוד להזמין חברת תחזוקה שמחזיקה באישור ממכון התקנים לצורך בדיקה מידי חצי שנה, על הבדיקה להתבצע בהתאם להוראות היצרן ובהתאם לחלק 11 של תקן 1220 כאשר הוראות הבטיחות יינתנו על ידי יועץ הבטיחות ויותאמו למבנה.

איך לבחור את המערכות המתאימות?

כפי שכתבנו – התקנת מערכות גילוי עשן וגילוי אש הינה פעולה הכרחית שצריכה להתבצע בכל בית עסק, מוסד לימודים, מרכז מסחרי, בנייני מגורים, בתים פרטיים ושאר מבנים אך כדי שמערכות יבצעו את עבודתן בצורה מקסימאלית עליהן להיבחר בקפידה ולהתאים לחללים בהם הן מותקנות.

מגוון החברות שמשווקות מערכות גילוי אש ועשן רב ביותר ולכן חשוב לבחור חברה איכותית, ותיקה ובעלת מוניטין חיובי שמספקת שירותי התקנה ברמה גבוהה. חברה איכותית תחזיק במבחר נרחב של מערכות זיהוי אש ועשן ותדע מתי להמליץ ללקוח על מערכות שמזהות אש וממוקמות בארונות חשמל, מערכות שמתאימות למטבחים, בתי ספר, בתים פרטיים, בנייני מגורים, בנייני משרדים גבוהים, קניונים, חדרי מחשבים ואזורים נוספים.

רצוי לצור קשר עם 2-3 חברות ולהזמין את הנציגים שלהן לביקור במבנה. במהלך הביקור הנציגים יבדקו את החלל ויוכלו להסביר ללקוח על האפשרויות הקיימות כאשר המערכות יותאמו למאפיינים של החלל, למטרותיו, לשטחו, גובהו, חומרי הגלם שהוא מכיל, מספר האנשים שנמצאים בו וגורמים נוספים. במבנים מסוימים יש להתקין מערכות שונות של גילוי עשן וגילוי אש, לשם כך צריכים נציגי החברה לחלק את המבנה לחלקים ולהתאים את המערכות למאפיינים של כל אזור. נוסף על כך יש להתאים מערכות כיבוי מתאימות לכל אזור.

החברה המתאימה ביותר  – לבחור בחברה שאפשר לסמוך עליה

חשוב מאוד לבחור בחברה שעומדת בכל התקנים והדרישות של הרשויות המקומיות ומכבי האש ומשווקת מערכות שמחזיקות בתווי התקן הדרושים. כמו כן, יש לבדוק מהן ההכשרות של בעלי המקצוע שעובדים בחברה, אילו טכנולוגיות מתקדמות היא מציעה והאם היא מספקת שירותי ייעוץ, תיקון ותחזוקה. כמובן, שרצוי לבחור בחברה שמספקת שירותי ייעוץ ושולחת עובדים לצורך ביצוע תיקונים.

 

התקנת גלאי אש וגלאי עשן יכולה להציל חיים כך שאין שום סיבה להתמהמה עם ההתקנה. מערכות בטיחותיות, מתקדמות ואיכותיות ישמרו על הרכוש ועל כל האנשים שנמצאים במבנה ועל כן יש להקפיד לבחור במערכות מתאימות ולבצע את כל ההנחיות כנדרש.