חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כלכליסט – הבינה המלאכותית תופסת מקום גם בעולם האבטחה והשמירה

איזה תחום מעניין אותך?

  כלכליסט – הבינה המלאכותית תופסת מקום גם בעולם האבטחה והשמירה

  המצלמות מצוידות בטכנולוגיה מתקדמת שמספקת להן יכולות עיבוד וניתוח גבוהות. צילום אילוסטרציה
  המצלמות מצוידות בטכנולוגיה מתקדמת שמספקת להן יכולות עיבוד וניתוח גבוהות. צילום אילוסטרציה

  תחום האבטחה זכה לשדרוג אמיתי בזכות הבינה המלאכותית, אומרים ב-G1, קבוצת האבטחה המובילה בישראל. "הודות לשילוב טכנולוגיות מתקדמות בתחום הווידאו עם עבודת שמירה ואבטחה, שיפרנו משמעותית את היכולת להבין מה מהווה איום אמיתי ומה לא, תוך מתן כלים תומכים לשומר שנמצא בשטח"

  הבינה המלאכותית כבר החלה לחולל מהפכות בלא מעט תחומים – ובהם תחום האבטחה. באופן מסורתי נשען התחום על כוח אדם רב – שומרים, מאבטחים, פקחים ועוד, שעמדו על המשמר שעות ארוכות ועליהם הוטלה אחריות רבה, להבחין בכל גורם לא מוכר או תנועה חשודה. כניסת מצלמות האבטחה מהדור הקודם אמנם הקלה מעט את המצב, אך עדיין היה צורך באדם שיצפה בכל מצלמה וינתח את המצב בזמן אמת.

  "מצלמות אבטחה עם בינה מלאכותית משדרגות משמעותית את פעילות המאבטח שיושב בעמדת השמירה", מסביר אבי לוי, מנכ"ל תחום האבטחה של G1, קבוצת הביטחון והבטיחות המובילה בישראל. "אם פעם המאבטח או החמ"ל היה צופה ב-30 מסכים מפוצלים אשר הציגו תמונות ממצלמות אבטחה בכל רחבי המפעל, בניין המגורים או בניין המשרדים, כיום יש לו מסך אחד בלבד – והמערכת החכמה שלנו יודעת בדיוק מתי ועל מה צריך להתריע, ואיזה מידע צריך להביא לתשומת ליבו של המאבטח, כדי שיקבל את ההחלטה הנכונה לפעולה".

  לדברי לוי, "הודות לבינה המלאכותית, כיום אנו רואים חיבור יעיל ומקצועי הרבה יותר בין הגורם האנושי לטכנולוגיה. הבינה המלאכותית מספקת למאבטחים כלים לזיהוי גורמים חריגים שמנסים להיכנס לאתר, תנועות חשודות ואפילו אירועים פליליים. כל אלה משולבים במוקד האבטחה שלנו שצופה מרחוק בכל המתרחש ומעניק גיבוי ומענה לצוות שנמצא בשטח".

  83 שנות פעילות – וכ-60 אלף לקוחות

  קבוצת G1, הנמצאת כיום בבעלותה של קרן פימי ונסחרת בבורסה בתל אביב, הוקמה כבר ב-1937 כ"חברת השמירה". עם השנים גדלה הקבוצה והתרחבה, כשהיא פועלת בתעשיות הביטחון, הבטיחות והתשתיות, והשיגה פריסה ארצית נרחבת, עם כ-6,000 עובדים וכ-60 אלף לקוחות, ובהם משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מערכת הביטחון, מפעלים, חברות מסחריות, לקוחות פרטיים ועוד.

  בשנים האחרונות, עוסקת החברה יותר ויותר במעגלי אבטחה בהם משולבות מערכות הכוללות בינה מלאכותית – הן בעבודת האבטחה והביטחון השוטפת שלה, והן במערכות מתקדמות שהיא משווקת ללקוחות. בינואר 2020 מוזגו הפעילויות של מוקד שחר ו-G1 כחלק מהאסטרטגיה של הקבוצה להתרחב ולהעמיק את פעילותה בעולמות תוכן של אבטחה טכנולוגית מתקדמת.

  ניסן גנון, מנכ"ל ושותף יחד עם G1 במוקד שחר, טוען כי המגמה העולמית של שימוש בבינה מלאכותית כתמיכה וגם כתחליף לגורם אנושי הגיעה לפני כמה שנים גם לתחום האבטחה. "חיפשנו טכנולוגיות מתקדמות, בעיקר מהתעשיות הביטחוניות, כדי להנגיש אותן לשוק האזרחי", מציין גנון. "וכך עשינו. היינו חלוצים בתחום והגדרנו לעצמנו חזון – צמצום נזקי פריצה ב-90%.

  "השיטה היתה להפוך את חדר הבקרה ממקבל קריאות פסיבי לכזה הפועל באופן אקטיבי. בעת זיהוי פעילות חריגה, מופעלים אמצעים שיגרמו לפורץ לעזוב את האתר עוד בטרם יבצע את הפריצה, ובהם הפעלת מערכת כריזה, הדלקת תאורה, הפעלת מיסוך עשן, צופרי אוויר ועוד. כיום, מאמצות חברות הביטוח את איפיון התו"ל (תורת הלחימה) שגיבשנו כדרישת סף לתנאי המיגון בפוליסות באתרים שחבות כיסוי הפריצה בהם גבוהה, כמו גם כתחליף לשמירה סטטית במקרים ספציפיים".

  שרון עמיר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, חדשנות ותקשורת שיווקית בקבוצה, מסביר כי "הבינה המלאכותית מעניקה יכולת של אנליטיקה למצלמה. השלב הראשון הוא ללמד את המצלמה להבחין בין עצמים שונים באתר. המערכות מצוידות בטכנולוגיה מתקדמת שמספקת להן יכולות עיבוד וניתוח גבוהות, ומאפשרת להן להתעלם מאלמנטים כמו בעלי חיים ומזג אוויר ולהתמקד רק במה שאכן יכול להוות איום.

  "כשמציבים מצלמה שצופה על מגרש אחסנה חיצוני של מפעל אפשר ללמד אותה איפה נמצא כל אלמנט במגרש עצמו. כל ניסיון לגעת באחד האלמנטים שהגדרנו לה ייצור התראה, אבל לא יהיו התרעות שווא, למשל בגלל רכב שעובר מאחורי החומה. אפשר גם להגדיר שתנועה מימין לשמאל היא לגיטימית, אבל אם יש תנועה בכיוון ההפוך – צריכה להידלק נורת האזהרה.

  "מצלמות האבטחה החכמות יכולות גם להציל חיים, פשוטו כמשמעו. למשל, אפשר להציב אותן באתרי בנייה, והן יכולות להתריע על פועל שמסתובב ללא קסדת בטיחות; או בחוף הים, שם המצלמה דוגמת את הראשים בתוך המים באמצעות אלגוריתם ייעודי, ויכולה להתריע בפני המציל אם מישהו נעלם מתחת למים".

  לאתר אירועים חריגים – בלי אזעקות שווא

  ירון הורוביץ, מנכ"ל תחום המוקדים של הקבוצה, המשווקת מוצרי אבטחה מתקדמים, מסביר כי "העובדה שניתן ללמד את המצלמות החכמות להתמקד רק בעצמים מסוימים, ולסנן את כל מה שלא רלוונטי, חוסכת זמן רב לאנשי המקצוע שנמצאים בשטח ובמוקד. כל מי שנמצא בתוך מעגלי האבטחה מקבל רק מידע רלוונטי, שעוזר לו להחליט כיצד לפעול בהתאם לתו"ל מקצועי שהוכן מבעוד מועד.

  "הטכנולוגיה המתקדמת הזו יעילה גם בבתים פרטיים, שם אנו עדים לצורך שהולך וגובר כששטח הבית גדול, הגינה גדולה ובנוסף יש גם בריכה. במקרה זה, מצלמות עם בינה מלאכותית יידעו להתריע בהתאם לכל כלל שנגדיר עבורן. אם נחליט שאסור להיכנס לבריכה בשעות מסוימות, מערכת המצלמות תדע להתריע על חריגה.

  "אנחנו מתמחים בתפירת פתרון לכל לקוח בהתאם לצרכים שלו בשיטת ה-tailor made, עם מוצר האבטחה המתאים לו ביותר. זהו שירות שאנו מספקים מקצה לקצה, כולל אפיון הדרישות, התקנה ומתן השירות השוטף, וכן הפעלת כוח תגובה במקרה הצורך. בעידן שהטכנולוגיה מתפתחת במהירות ומשפרת את המענה לצורכי הביטחון – רמת הבטיחות עולה, שיעור אזעקות השווא יורד, וכמובן, התמורה לכסף המושקע גבוהה יותר".

   

  הכתבה פורסמה בספטמבר 2020
  לקריאת הכתבה בכלכליסט

  מאמרים נוספים
  אבטחת שכונות וישובים - טכנולוגיה, שירותי מוקד, שירותי סיור, סיור כלבני
  אבטחת שכונות וישובים
  המראות מיישובי הדרום הביאו להגברת הביקוש לשירותי אבטחה פרטיים / ShutterStock
  זינוק בדרישה לאבטחה: "שכונות שלמות לוקחות שמירה צמודה"
  המצלמות מצוידות בטכנולוגיה מתקדמת שמספקת להן יכולות עיבוד וניתוח גבוהות. צילום אילוסטרציה
  שמירה על בתים פרטיים
  אבטחה מדלת. לא מה שהכרתם
  אבטחה מדלגת. לא מה שהכרתם
  כיצד למגן את הבית
  כיצד למגן את הבית
  "מבינים את כוח השוק הישראלי" (צילום: צילום מסך)
  "מבינה את כוחו של השוק הישראלי": חברת הענק שתחל להשקיע בישראל
  G1 Group
  קבוצת G1 תרכוש את השליטה בפעילות ״מיזוג פלוס״
  לקבלת ייעוץ והצעה מותאמת אישית השאירו פרטים:

   יצירת קשר

   אני מעוניינ.ת שנציג יחזור אלי